• Startera Consulting

Ödemeyi yaptık, fatura gelmedi. Bundan sonra ne olacak?

Günlük ticari faaliyetlerde sıkça rastlanan durumlardan biri de yapılan ödeme karşılığında bir türlü alınamayan faturalar nedeniyle, ödenen tutarların avans olarak bekleyip durmasıdır. Bu yazıda “alamıyoruz, ne yapalım?” dediğimiz faturaların doğurduğu sonuçlara bakalım istedik.

Yakın zamanda aynı konuda verilmiş bir özelgeden de (Özelge nedir? diyorsanız https://goo.gl/HmYcep) yola çıkarak örneğimizi şu şekilde oluşturalım:


İş planınıza uygun bir şirket kurdunuz, bir ofis kiraladınız ve ofisin tadilat ve dekorasyonu için 2017 yılının son aylarında banka kanalıyla 75.000 TL ödeme yaptığınız. Muhasebeciniz bu ödemeyi öncelikle avanslar hesabına alacak ve size sık sık “faturayı aldınız mı?, fatura geldi mi?” gibi can sıkıcı sorular soracaktır. Dekorasyon işlerini yapan şahsın sırra kadem bastığını, ne yaptıysanız (vergi ihbar hattına ihbar gibi) faturayı alamadığınızı düşünelim.


Şimdi avanslar hesabında bekleyip duran bu 75.000 TL’yi sonsuza dek avans olarak görmemek için, akıllara gelen alternatiflere bakalım:


1- Bu, şirketim için yaptığım bir harcama. Kime ödediğim de belli. Dolayısı ile 75.000 TL’yi olması gereken hesaba aktararak, yoluma devam edebilir miyim?


2- Madem faturayı alamadım, işi yapan da kayıp, bu tutarı avans olarak değil, alacak olarak görüp ve bu alacağımı da tahsil edemediğim için gider olarak göstereyim?


3- Faturayı alsaydım, ödediğim rakamın içinde 11.440 TL KDV olacaktı ve bu rakamı beyannamede indirim yapacaktım, bu tutarı hesaplarıma yansıtabilir miyim, KDV alacağı yaratabilir miyim?


Üç soruya da verilen cevap, ne yazık ki kocaman bir HAYIR!!!


Vergi Usul Kanunu’na göre, 3. şahıslarla olan ticari ilişkilere ait kayıtların ispatı mecburidir. Fatura da, satılan mal veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı tutarı göstermek üzere malı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ve ispatı sağlayan ticari evraktır.


Bu bilgiler dahilinde son iki sorudan başlar isek, 75.000 TL’lik avansın, ofis dekorasyonu ile ilgili hesaba alınması ve yıllar içinde kullanıldıkça (amortisman ayrılarak) giderleştirilmesi mümkün değildir. Ortada kanunların ispat aracı saydığı bir fatura olmadığından, KDV alacağı yaratmak da mümkün olmayacaktır.


Madem faturayı kesecek taraf ortada yok, o zaman bu avans “Şüpheli bir ticari alacak tanımına uyar, biz de karşılık ayırır yani gider yazar, hem aylardır bekleyen avans hesabımızı temizler hem de vergisel bir yük altına girmeyiz” derseniz, vergi idaresi size şunu söylüyor: “Bu bir avans, ticari alacak değil (yani müşterinizden tahsil edemediğiniz tutarlarla aynı özelliği taşımıyor), öyle bile olsa alacağınız için dava açmış olmalısınız veya alacağınız icra safhasına gelmiş olmalı. Dava ya da icra söz konusu değilse, alacağınızı çektiğiniz protesto veya yazılar yolu ile birden fazla defa istemeniz ve dava açmaya değmeyecek kadar küçük bir alacak tutarından bahsetmeniz gerek.”


Dolayısı ile faturasını alamadığınız bu 75.000 TL’lik ofis dekorasyonu, şirketinizin bir varlığı olarak görülemeyecek, amortisman yolu ile gidere dönüşüp, size vergisel avantaj sağlayamayacak. Avansı kapatmak istediğinizde de ayrıca tutarın %22’si oranında vergi yükü doğuracak.


Küçük bir öneri olarak; ticari işlerimizde faturayı zamanında alma konusuna maksimum dikkati göstermeli, fatura alma konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşündüğümüz kişilerle çalışırken yukarıdaki dezavantajları da göz önüne almalıyız diyebiliriz.

579 views0 comments

Recent Posts

See All