• Startera Consulting

Benim olan aynı zamanda senindir.


Paylaşım ekonomisinin en sevdiğim tarifi bu: benim olan aynı zamanda senindir.


Bana öyle geliyor ki günümüz dünyasında hiç durmadan pompalanan tüketim çılgınlığı ile hepimizin her şeyi fazlasıyla var. Fazlasıyla olduğunu fark etmeden yenilerini ekliyoruz dolaplarımıza, çekmecelerimize ve hatta depolarımıza. Fazla olduğunu ve diğerleri ile ortak kullanımla eksilmeyeceğini fark edenler, bu farkındalıklarını iş fikrine dönüştürdüğünde milyar $ değerlemeye ulaşmış şirketler ortaya çıktı: Über, Airbnb


Paylaşım ekonomisi yıldan yıla gelişirken, 1,5 milyar nüfusu ile hiç bir şey yapmasa bile büyük olan Çin’de durum daha da etkileyici: Çin’de 600 milyon kişi paylaşım ekonomisi içinde yer alıyor. Yani Çin nüfusunun %40’ı. Bu sayı ABD’de 47 milyon. 2016’da paylaşım ekonomisindeki işlemlerin tutarı 500 milyar dolar iken bu sene hedefleri 705 milyar dolar.


Türkiye’nin 2016 yılı gayrisafi yurtiçi hasılası ise 857 milyar dolar. Yaklaşık 30 şirket bisiklet paylaşım hizmeti sunuyor. Uyku odalarından, basketbol toplarına, elektrikli araçlardan cep telefonu bataryasına hemen her şey paylaşım ekonomisinde kendine yer bulmuş.


Çin’in bu kadar önde olmasının iki temel nedeni, akıllı telefon teknolojileri ile mobil kullanımın yaygınlığı ve nakitsiz işlemler olarak ortaya çıkmış. 1,5 milyar insan etkisini de düşününce olur böyle şeyler denebilir.


Ancak, beni etkileyen, paylaşma isteği uyandıran ve bence paylaşım ekonomisini bu kadar geliştiren faktör Çinli yöneticilerin olaya bakışları: Ülkenin ekonomi planlayıcıları, paylaşım ekonomisi için yol haritası belirlemiş ve bu ekonominin önündeki engellerin kaldırılması ve daha iyi düzenlenmesi konusunda çalışmalara hız vermiş durumda. Sektörün hızını yakalayamayan regülasyonların bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söylüyorlar. Hatta, Çin Ticaret Bakanlığı “yeni bir iş biçimini düzenlemek için eski yöntemlerden kaçınmalı ve bunun için sanayi ve coğrafi engelleri yıkmalıyız.” şeklinde açıklamalarda bulunmuş.


Darısı başımıza…

4 views0 comments

Recent Posts

See All