• Startera Consulting

Cash is king!


Bir süre ticaret dünyasında bulunup da nakit paranın önemine ilişkin sözler duymamış olan herhalde yok gibidir. Ticaret yapmayı bırakalım, günlük bir alışverişte bile nakit ödediğimizde indirim alırız. Çünkü satıcı bilir ki cebindeki 100 TL, bankanın uyguladığı blokaj süresi sonunda alacağı 100 TL’den fazladır, yani biraz indirime pay vardır.


Dünyanın önde gelen finansal ve ticari bilgi sağlayıcısı Dun&Bradstreet’in verilerine göre, nakit akışını yönetemeyen küçük işletmelerin %90’i iflas etti. Dolayısıyla, aynı günlük hayatta olduğu gibi, hızlı büyüyen işletmelerde de nakit kraldır.


Bir startup olarak biz ürüne, pazara, pazarlamaya odaklandık, nakit planlama ikinci önceliğimiz olmalı diyebilirsiniz. Ay başında ev/ofis sahibiniz, çalışanlarınız, KDV ödemesini bekleyen devlet, kredi taksidim nerde diyen banka ikinci plana atılmayı pek istemeyecektir. Ürün yazılımınıza son şeklini verirken bilgisayarınızın başına gelen küçük bir kaza bile kasadan 2-3 bin TL çıkmasının gerektirir. Dolayısı ile işlerin sürekliliğini sağlamak adına nakit kraldır ve krallar da ikinci planda olmazlar.


Bu konuyu nasıl yöneteğiz?


- Bütçemiz var, nakit planımız da olmuş oluyor mu?

Tam olarak değil. Bütçe örneğin Mayıs ayında 12.000 TL satış hedeflediğinizi gösterir. Müşterilerinizden 12.000 TL tahsil edip, kasanıza koyacağınızı değil. Kredi kartı ile satış yaptığınızda bile Mayıs ayında, Mart yada Nisan ayının satışları kasanıza girecektir.


- Ben kafamda geliri-gideri biliyorum. Başka bir şey gerekmez herhalde?

Yine de bir excel sayfasına basitçe alt alta nakit girişlerinizi ve çıkışlarınızı yazın. Bunu yaparken, muhtemelen, yeni giriş ve çıkışlar farkedeceksiniz. Belki unuttuğunuz bir alacağınız vardır :) Ayrıca yazılı çalışmak, gelecek 4-5 ay için önünüzü görmenizi sağlar. Bu ayın kapanış rakamı, takip eden ayın açılış nakdidir ve 4-5 ay boyunca bu döngüyü akılda tutmak zor olabilir.


Yazılı çalışmak zayıf noktalarınızı da keşfetmenizi sağlar: uzun zamandır geç ödemeyi adet edinmiş bir müşteriyi fark edebilir ya da neden bazı tedarikçilerinize hemen ödeme yaptığınızı anlayamayabilirsiniz.


- Bütçe ile uyumlu ve karlı gidiyoruz. Nakit sıkıntımız olmaz diye düşünüyoruz.

Bütçe uyumu ve karlılık girişiminizin sağlığını gösterir ancak muhasebe kayıtlarına göre. Bu şu demektir: karınız bulunurken kabaca satış fiyatınızdan maliyet ve diğer masraflarınız düşülür. Sattığınızı tahsil edip etmediğinize ya da masraflarınızı ödeyip ödemediğinize bakılmaz. Nakit planlama ise fiziki para giriş-çıkışı üzerine kurulur. Şöyle de düşünülebilir: Mutfağınızda çeşit çeşit et, sebze, baharat, mutfak aleti olabilir. Muhasebe bu durumda size zengin bir mutfağınız var der. Aynı anda masanın etrafında 5 kişi aç şekilde sizden yemek bekliyorsa, nakit akış bu evde yiyecek hiç bir şey yok der.


- Neye dikkat edelim?

Yapılabilecek en ideal şey; ödemeleri mümkün olduğunca ilerde yapmak (kredi, kira, vergi, maaş gibi hukuki sorunlar yaratabilecek, bir sözleşme ile ödeme zamanı belirlenmiş olanlar değil) ya da yeni ödeme planlarını bu bakış açısı ile düzenlemek, alacaklarınızı da en kısa sürede tahsil etmektir. Kolayca söylenen bu iş, üst düzey finans yöneticilerinin en önemli performans göstergelerinden biridir. Yani yönetimi çok önemli ama zordur.


Nakit, bugün kiranızı ödemeniz, çalışanınız ile kavga etmemeniz, araştırma-geliştirmeye daha çok kaynak ayırmanız için gereklidir. İşler büyüdüğünde ticari itibarınız için büyük önem taşır. Yatırımcının ya da bankanın karşısına SGK borcunu kapatmak için değil, ihtiyacınız olan ekipmanı ya da ekip elemanını almak için çıkmanızı sağlar. Ve son olarak, hala şirket değerlemesinde en çok kullanılan yöntem indirgenmiş nakit akış (discounted cash flows) yöntemidir.


SON SÖZ

Number one, cash is king… number two, communicate… number three, buy or bury the competition…. – Jack Welch

117 views0 comments

Recent Posts

See All