• Startera Consulting

Faal olmayan şirketimin masrafları ne kadar?


Bu yazıda gayr-i faal şirketler sahiplerine yıllık ne kadarlık bir maliyet oluştururlar sorusunu cevaplamaya çalıştık. Yapmayı planladığımız işler için kurduğumuz ya da tasfiye sürecini başlatmaya bir türlü zaman bulamadığımız için deyim yerinde ise kenarda duran bu şirketlerin maliyeti nedir?


Kenarda duran bu şirketin İstanbul’da kurulu, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı, resmi adres için sanal ofis kullanan bir limited ya da anonim şirket olduğunu varsaydık ve yıllık masrafları aşağıdaki gibi özetledik.


Listeye geçmeden akılda tutulması gerekenlerin başında bir şirketin faaliyet göstermediği durumda dahi varlığı devam ettiği sürece vergi beyannamelerini vermesi gerektiği geliyor. Yani siz herhangi bir alış-satış yapmasanız da KDV beyannamenizi, geliriniz olmasa bile kurumlar vergisi beyannamenizi vermek zorundasınız. Beyannameleri boş vermek demek (ödenecek bir tutar olmadan), beyanname üzerindeki damga vergisini ödemek demek. İşte bu durum yılda yaklaşık 935 TL’lik bir masraf oluşturuyor.
Yine herhangi bir işlem yapmasanız bile, resmi defterlerinizin yıl başında açılış, yıl sonundan sonra da kapanış tasdiklerini yaptırmanız yani notere ödeme yapmanız gerekir. Bu işleri muhasebecinizin takip ettiğini düşünecek olursak, gayr-i faal işletmeler için Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesi’nin %40’ını uygulaması gerekecek ve bu da size yaklaşık yıllık 2.700 TL gibi maliyet oluşturacaktır. ITO’ya kayıtlı olup yıllık aidatınızı da ödedikten sonra yaklaşık 6.300 TL’lik yani aylık 525 TL’lik bir masraf sizi daha doğrusu gayr-i faal şirketinizi bekliyor demektir.


Eğer kısa vadede aklınızda bir iş fikri yok ise sürdürmesi maliyetli bu yol yerine şirketinizi tasfiye etme alternatifini de düşünebilirsiniz. Biz, şimdilik, bu alternatifi başka bir yazının konusu yapıyoruz. Tüm şirketlerin faal ve kârlı olması dileği ile…

115 views0 comments

Recent Posts

See All