• Startera Consulting

Meslek kodları, yeni yıl ve cezalar...


Geçtiğimiz sene Ağustos ayında adını sıkça duyduğumuz torba yasalardan biri yürürlüğe girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra bu haberi almak çok anlamlı değil diyor olabilirsiniz. Ancak, yasanın öngördüğü idari para cezası uygulaması 1 Ocak 2018’den itibaren başlıyor.


Peki yasa bu cezayı neye ve ne kadar öngördü, sebebi neydi?


- Ceza, özetle çalışanlarla ilgili konularda yapılan bildirimleri (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi) gerçeğe aykırı şekilde yapanlara uygulanacak,

- Gerçeğe aykırı bildirim çalışanların iş yerinde fiilen yaptıkları işler ile yukarıda bahsettiğimiz bildirimlerde yer alan meslek adları ve meslek kodlarının tutarsız olması durumunda ortaya çıkıyor (örn. İş yerinizde bir bilgisayar mühendisi çalıştırıyorsunuz ancak kayıtlarınızda kendisini çaycı olarak bildiriyorsunuz.)


- Bunu asgari yani minimum seviyeden prim ödemek için yaparsınız ancak çalıştırdığınız kişinin ilerde emekli maaşının düşük olmasına, düşük tazminat almasına, devletin prim ve vergi kaybetmesine neden olursunuz.


- İşte tam da bu yüzden 1 Ocak 2018’den itibaren böyle bir durumun tespiti halinde meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası ödemek ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


- Meslek kodu nedir, nereden ulaşılır derseniz linki kullanabilirsiniz: https://goo.gl/KEcEaS


Hal böyle iken, bambaşka konularda uzmanlık alanlarına sahip ve yepyeni işler kurmuş olanların güncel değişiklikleri yakından takip eden profesyonellerle çalışmaktan kaçınmamaları yararlarına olacaktır.

2 views0 comments

Recent Posts

See All