• Startera Consulting

Vergi felsefesi


Blog konuları üzerinde konuşurken, sevgili ortağım Dinçer, “Sen, verginin felsefesini yaz” deyiverdi. İlk 20 saniyede “Aman, ne var onda, bize elektrik, yol, su olarak dönsün diye ödüyoruz ya” diye geçirdim içimden ve “Tamam, yazarım” dedim.


Yazıya başlamadan önceki araştırma aşamasında gördüm ki konu hakkında yazılmış kitaplar, makaleler, bloglar hiç de azımsanacak sayıda değil. Ancak pek çoğu İngilizce. Vergiyi sevmediğimizden mi felsefeden ürktüğümüzden mi Türkçe çok kaynak bulamadım. Eğer bir vatandaş olarak "üzerinize düşen görevi yapmadığınızda alınan tutara ceza, layıkıyla yaptığınızda ödenen tutara vergi denir" gibi bir tanımlama yaparsak, vergiyi sevmek çok da beklenemez zaten...


Diğer yandan bir şeyin anlamını ya da kıymetini anlamak bazen yokluğu ile mümkün oluyor. Verginin olmadığı bir dünya hayal etsek, belli bir medeniyet seviyesini nasıl tutturacağımızı da düşünmemiz gerekir. Örneğin, kanalizasyon sorununu nasıl çözeriz, suyu musluğa nasıl getiririz, hırsızı kim yakalar, bizim köye yol yaptırsak nasıl para toplarız, ülke savunması için nasıl organize oluruz?


Yine aynı vergisiz harikalar diyarında –ki aynı zamanda gelir adaletinin olmadığı yerde– bir nebze olsun zenginden alıp fakire verme işini kim, nasıl yapar? İskeleden düşen işçi nasıl tedavi olur, fakir ama zeki bir genç tıbbı nasıl bitirir, fırsat eşitliği tüm vatandaşlara nasıl sunulur?


Özet olarak, verginin temel işlevi, belli bir medeniyet seviyesini korumak, gelir adaletini bir nebze olsun sağlamak böylece her yurttaşın mümkün olduğunca eşit hizmetlere/fırsatlara ulaşmasını sağlamaktır diyebiliriz.


Felsefesinin yapılması ise bana göre doğru sistemin kurulması için gerekli. Vergiye direnç gösterme her ülke vatandaşında olan bir durum. Ancak verginin yukarıdaki işlevlerini doğru buluyorsak ve günün sonunda ödemeye razı geliyorsak, vergi sisteminin adil olması (örneğin, yat yakıtının vergisinin traktöre alınan yakıttan düşük olmaması), verginin zamanında toplanması (sık vergi afları ile zamanında ödeme yapanların cezalandırılmaması gibi) ve vatandaşların vergilerinin kendilerine döndüğünü görmesi lazım.


Bunlar uzun toplumsal gelişim süreçleri ve kararlılık gerektiren konular. Belki girişimciler/iş sahipleri, aynı zamanda birer vatandaş olarak, bu konuları konuşmaya, dinlemeye biraz daha istekli olmalı. Belki zaman içinde gündemimiz vergi felsefesi yapmaya izin verir, hepimizin cebinden çıkanın adil olup olmadığını, kime nasıl döndüğünü sorar, sorgular ve hataları düzeltiriz.

75 views0 comments

Recent Posts

See All