• Startera Consulting

Yine Top 10'deyiz...TMF Group(*), Nisan ayı içinde 2018 yılı için Finansal/Mali Karmaşıklık Endeksi’ni açıkladı. Bu endekste 94 ülke yer alıyor. Bu ülkelerin 50 tanesi Avrupa, Orta Asya ve Afrika (EMEA) bölgesinden (Türkiye de bu grupta), 25 tanesi Amerika kıtasından ve 19 tanesi Asya Pasifik’ten.


Endeks 4 ana başlığı göz önüne alarak, ülkeleri karşılaştırıyor: uyum, vergi, raporlama ve muhasebe. Ülkelerin muhasebe ve vergi standartları, yerel dil kullanma zorunluluğu, raporlama periyotunun sıklığı, vergi beyannamesi verme sıklığı, vergi ödeme zamanları, veri saklama yükümlülükleri, ülkeler arası işlemlerin kolaylığı gibi konularda 74 soru ülkelerin muhasebe ve vergi uzmanlarına yöneltiliyor ve ülkeler sıralamaya tabi tutuluyor.

Finansal/Mali anlamda en karmaşık ülke en üst sırada olacak şekilde yapılan sıralamaya, ülke olarak bu sene ne yazık ki 3. sıradan girmiş durumdayız. Geçen sene 1. olduğumuzu düşünürsek, birkaç sıra gerilediğimize sevinebiliriz belki ama durum hala pek içi açıcı değil gibi görünüyor. Bu arada kendi coğrafi bölgemiz olan EMEA içinde birinciliğimizi koruyoruz. Global sıralamada birinciliğe Çin, ikinciliğe ise Brezilya yerleşmiş durumda. Top 10 listesinin kalan 7 ülkesi; İtalya, Arjantin, Rusya, Meksika, Kolombiya, Fransa ve Bolivya. Böyle bakıldığında, G20 üyesi bir ülke olmakla küçük bir Güney Amerika ülkesi olmanın finansal karmaşaya pek bir etkisi yok gibi görünüyor.


Listenin son sıralarında, yani vergi, muhasebe, raporlama ve uyum yükümlülüklerinin nispeten az ve kolay yönetilebilir olduğu ülkelerde de aynı durum söz konusu. Genel gelişmişlik seviyesi ile pozitif bir korelasyon söz konusu değil: Norveç 87, Afganistan 89, Hong Kong 91. sırada. Vergi cenneti olmak dışında fazlaca bir özelliği olmayan Cayman Adaları ise 94. sırada.  


Diğer yandan, finansal/mali karmaşıklığı sadece o ülkenin muhasebe ve vergi profesyonellerinin işini zorlaştıran bir özellik olarak görmek, konuyu biraz hafife almak olabilir. Aslında bu karmaşa ya da zorluk seviyesi, başka ülkelerden gelecek yatırımı doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biri. Politik riskler, coğrafi avantajlar, insan kaynağının niteliği, hukuk sistemi gibi yatırım yapacak tarafların mercek altına aldığı konuların biri de bu finansal/mali karmaşıklık durumu. İster yeni pazarları hedefleyen büyük bir grup, ister yeni bir girişim olsun tüm yapılar, vergi, muhasebe ve raporlama yükümlülüklerinin altında ezilmemek, bu işler için gereğinden fazla emek ve zaman harcamamak ister.


94 ülke içinde listenin 72. sırasında yer alan İngiltere, 75. sırada yer alan ABD ve 77. sıradaki Hollanda, belki de bu yüzden girişimciler tarafından da en çok tercih edilen ülkeler arasında.


Bizim içinse sanki biraz daha yol var gibi.

Her ne kadar kurumlar vergisi oranının %22’ye çıkması, elektronik ticaret yapan ve Türkiye’de yerleşik olmayanlar için KDV yükümlülüklerinin konuşulması gelecek dönemlerde listede dramatik bir düşüş yaşamamızı engelleyecek gibi görünse de şirket kuruluşunun kolaylaştırılması, SGK-muhtasar beyannamenin birleştirilmesi, e-fatura, e-defter uygulamaları ve beklenen KDV reformu umarım ilk 10’dan çıkmamıza yeter.


Raporun tamamını merak edenler, https://bit.ly/2wBQdJV linkini kullanabilirler.


(*) TMF Group, merkezi Amsterdam’da olan, uluslararası ölçekte vergi, muhasebe, IK hizmetleri sunan bir profesyonel danışmanlık firmasıdır.

22 views0 comments

Recent Posts

See All